Przychodnia ESKULAP w Kłodzku

Przychodnia ESKULAP w Kłodzku

Gabinet zabiegowy jest czynny w godzinach 10:00 - 13:00. Gabinet zabiegowy wykonuje wszystkie zlecenia lekarzy Przychodni "Eskulap".

Pobrania materiałów do badań labolatoryjnych odbywają się w godzinach 8:00 - 9:30. Wyniki badań można odbierać w następnym dniu. Wymagane jest wcześniejsze zarejestrowanie się przed pobraniem materiałów.

Jak przygotować się do badania laboratoryjnego

Krew

Posiłki: zaleca się (o ile nie ma innych wskazań), by przed pobraniem krwi zachować ok. 12-godzinną przerwę w spożywaniu posiłków. Optymalnie, ostatni posiłek przed badaniem powinien być spożyty do godz. 18:00 poprzedniego dnia. W dniu poprzedzającym badanie należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu. Przed badaniem dopuszczalne jest wypicie niewielkiej ilości wody. W przypadku niemowląt i małych dzieci, przed pobraniem krwi dopuszczalne jest podanie lekkiego posiłku. Wyjątek stanowi pobranie próbki w celu oznaczenia stężenia glukozy.

Leki: należy poinformować personel pobierający próbkę o zażywanych lekach i preparatach ziołowych. Lekarz zlecający badanie decyduje, czy w dniu badania lub w okresie poprzedzającym można przyjmować leki. W celu oznaczeń stężenia leku próbki krwi należy pobierać przed przyjęciem porannej dawki leku lub w szczycie wchłaniania (maksymalnym stężeniu), zgodnie z zaleceniem lekarza. Należy poinformować pobierającego krew o stosowaniu preparatów ziołowych, które mogą wpływać na metabolizm leku.

Inne czynniki: z zasady badań nie powinno wykonywać się po nieprzespanej nocy i forsownym wysiłku. Bezpośrednio przed pobraniem krwi należy unikać wysiłku i stresu oraz nie palić. Zaleca się pobieranie krwi do badania po 5-10 minutowym odpoczynku.

Mocz

Do badań rutynowych oddajemy mocz poranny. Przy zachowaniu podstawowych zasad higieny, pierwszą porcję moczu oddajemy do toalety, a potem do uprzednio przygotowanego pojemniczka, opisanego imieniem i nazwiskiem. Badania moczu wykonuje się również w tzw. zbiórce dobowej. Niektóre wymagają dodania do zbiórki odpowiedniego stabilizatora, i należy to zawsze ustalić z lekarzem lub diagnostą w laboratorium. Mocz należy dostarczyć w ilości określonej przez laboratorium (min. 10 ml).

Kał

Pobieramy małą ilość do specjalnego pojemniczka. Służy do tego umieszczona w nim łopatka. Ważne jest, aby pobrana próbka pochodziła z różnych miejsc tej samej porcji kału. Jest to bardzo istotne w przypadku wszystkich badań wykonywanych na obecność krwi utajonej, resztek pokarmu, jaj i pasożytów, badań mikrobiologicznych i mykologicznych.

Uwaga! Do badań mikrobiologicznych i mykologicznych moczu i kału należy użyć pojemniczków jałowych i dostarczyć materiał do laboratorium w jak najkrótszym czasie, czyli w około 1 godzinę.